12 Mart 2013 Salı

dünyasını terketsin

Ağacın altında bir seccadeyle yaşayan adamın yanından bir yolcu gidiyor, uzaktan sesleniyor nereye gidiyorsun diyor, AbdulKadir Geylani'yi ziyarete gidiyorum diyor Bağdat'a. Ya öylemi ona bir ricam var iletirmisin diyor. Söyle diyor adam. Gördüğün gibi ben 20 senedir bu ağacın altında şu seccademde Allah'a ibadet ederim, birtürlü bende beklediğim açılım olmadı. Yani benim bu yaptığımda eksik kusur neresi bunu bulamadım keşfedemedim bunu sorar mısın Geylaniye? Peki diyor, dönüştede sana anlatırım cevabını diyerek yoluna devam ediyor. Epeyce yol katettikten sonra Bağdat'a geliyor şehre giriyor, şehre girerken kocaman bir meyve bahçesi dikkatini çekiyor burası kime aittir diye soruyor, AbdulKadir Geylani Hz.lerinin diyorlar. Devam ediyor, bir köşk görüyor bahçe içerisinde, soruyor burası kime ait, burasıda AbdulKadir Geylaniye ait diyorlar. Adam şaşırmaya başlıyor, biraz daha gidiyor AbdulKadir Geylaninin Köşkü'ne geliyor, muazzam bir köşk, içeride bir yığın hizmetliler oturuyor içerisi saray gibi meyveler yemekler geliyor adama ikram ediliyor, adam şaşkın kafası allak bullak olmuş bir halde otururken AbdulKadir Geylani geliyor ve diyor ki, sende bir emanet vardı, bana birşey soracaktın? Noldu diyor. 

Adam şaşırıyor evet ben gelirken ağaç altında birisini gördüm Allah'ın garip bir kulu seccadenin üstünde namaz kılıp ibadet ediyordu ve dediki, ben 20 senedir hayatımı burada bu şekilde geçiriyorum fakat bir türlü bende bir açılım olmadı, benim eksiğim nedir? Diye sormamı istedi size. 

AbdulKadir Geylani hiç düşünmeden "Dünyasını terk etsin, çok dünyalıkla meşkul diyor.!!" Bunu duyan adamın kafasından kızgın sular dökülüyor. Bir AbdulKadir Geylani'nin yaşamına bakıyor birde adamın halini düşünüyor. Birşey diyemiyor susuyor susuyor ve en sonunda dayanamayıp efendim diyor kısık bir sesle müsaade edermisiniz birşey arz edebilirmiyim diyor. Buyur diyor Geylani söyle. Ama nasıl olur Adamın bir tek seccadesi var diyor.? Geylani de işte seccadeden vaz geçemedi diyor. O seccade onun dünyası oldu, Onu meşkul ediyor. Acaba ben bu seccadeyi de kaybedersem naparım diye düşünüyor. Kaybedecek şeyi var diyor... 

3 yorum:

guguk kuşu dedi ki...

vayyyy be!

Uma dedi ki...

ne kadar guzel ne kadar :)
sagolasin!

nilüfer dedi ki...

Sen de sağol Uma'cım ❤

Guguk kuşucum ❤